JESKYNĚ A FOTKY MARKA AUDYHO

Marek AUDY(*1969) vystudoval Strojní fakultu VUT v Brně, ale ke strojům dle jeho slov nikdy neinklinoval. Táhlo mě ho to do hor, jeskyní, na divokou vodu a do světa. Do Latinské Ameriky se poprvé se ženou Světlanou podívali v roce 1997. Argentina, Chile, mentalita lidí i svoboda kontinentu je natolik očarovaly, že se tam stále vracejí. Na Venezuelu přišla řada poprvé v roce 2002. Na svých cestách se věnuje profesionální fotografii. Diapozitivy z měchové Linhofky si sám zpracovává ve vlastním DTP studiu. Má tři děti Michala, Barču a Jakuba.

Je členem ČSS ZO 6-17 Topas a spoluobjevitel významných pokračování Amatérské jeskyně a nejnovějšího objevu v Suchdolském ponoru.

Zahraniční expedice a akce: Černá Hora (1987, 1989), Tennengebirge (1992, 1993), Totesgebirge (1996, 1997, 1998, 1999), Argentina, Chile (1997), Keňa (1998), Peru, Bolívie (1999), Velebit (1998, 1999, 2001), Venezuela (2003).

V programové nabídce cestovatelsko - outdoorového festivalu Rajbas *OUTDOOR* Kotlík v Blansku každoročně nechybí prezentace zajímavých akcí jeskyňářů. Ta letošní nás však nezavede do podzemí Moravského krasu. Společně s jedovnickým speleologem, fotografem, grafikem a vydavatelem Markem Audym účastníci festivalu nahlédnou do tajemných hlubin „Ztraceného světa“ venezuelské Roraimy.

 

Proč právě Venezuela?

O speleologické výpravě na stolové hory venezuelské Guayány jsme snili již v devadesátých letech. Tehdy italská expedice zkoumala hluboké propasti na stolové hoře Auyán tepuy. Obrázky z jejich publikace byly natolik působivé, že nadchly celou řadu československých jeskyňářů. Na speleologickou expedici tehdy čas ještě ale neuzrál. Loni jsem se do Venezuely podíval s hrstkou kamarádů. Tropická zem mě překvapila svou různorodostí. Guayánská vysočina mě ale doslova okouzlila. Z rozlehlé travnaté savany, plné mohutných řek a vodopádů, vystupují přes kilometr vysoké skalní věže stolových hor. Přístup na většinu z nich je možný jen vrtulníkem. Vrcholové plošiny jsou z jiného světa. Většina rostlin i živočichů je endemických.

Výsledkem zdařilé expedice byl významný objev. V čem spočíval?

Nejvýznamnějším objevem byl jeskynní systém Krystalové oči - Los Ojos de Cristal. Vchod jsme nalezli již loni, takže jsme letos jeli "najisto". Objev jeskyně je uznán až po jejím zdokumentování. Zmapování bylo prioritou naší letošní výpravy. Zaměřená délka přesáhla 2,4 km. Jeskyně je tvořena prostornými širokými horizontálními chodbami, pro kvarcitový kras atypickými, s aktivním tokem a řadou jezer. V tabulce nejdelších křemencových jeskyní světa se zařadila na 4. místo. 

Co je to kvarcit a v čem se taková jeskyně liší od nám známým z Moravského krasu?

Česky je to křemenec - hornina vznikající usazováním křemenných písků. Našinec ji zná z Českého ráje. Několik metrů dlouhé dutiny lze nalézt i tam. Vznikají ale jinými procesy než je rozpouštění. Proto se řadí k pseudokrasovým jeskyním. Roraimské kvarcity patří k nejstarším na světě. Rozpouštěcí procesy tu trvaly skoro 2 miliardy let. Na Zemi nebyl kyslík a v místě nynějšího Moravském krasu nebyl tehdy ani vápenec. Jeskyně Krystalové oči se liší horninou a stářím, jinak je velmi podobná třeba našim Punkevním jeskyním. V tom je největší význam. Všechny doposud známé křemencové jeskyně byly jen hluboké, několik kilometrů dlouhé trhliny ve skalním masivu. V naší jeskyni jsou dokonce stalaktity ze sloučenin železa a manganu. Na dně jezer je možné nalézt vyleštěné oblázky křišťálových krystalů. 

Křišťálové oči Vím, že vodu nevyhledáváte pouze v temnotách podzemí. Mířím k Vašim kajakářským aktivitám. 

Do Latinské Ameriky se nedá jezdit každý den. Hukot zpěněných Čertových proudů na Vltavě vám dokonale vymyje hlavu od všech pracovních problémů. Na kajaku jezdím ale častěji do rakouských Alp. Stačí na to víkend, stan a pár dobrých kamarádů. Skromné místo k přespání na břehu řeky se najde na celém světě.

Tady ve Vaší pracovně je spousta překrásných fotografií. Fotografování se stalo Vaší profesí. Kde najdou takové snímky uplatnění?

Fotografování je nejkrásnější částí naší činnosti. S finančním zhodnocením je to horší. Něco vezmou agentury do kalendářů, občas fotky vyjdou v publikacích. Naše cesty to pokrývá jen částečně. Obsáhlý fotoarchiv využíváme především sami ve vlastním grafickém studiu k výrobě reklamních a informačních tiskovin. Z Venezuely jsme vydali dvě publikace. Knížka z Roraimy je určená hlavně pro jeskyňáře. Druhou publikací je multimediální CD o národních parcích Venezuely, určené všem romantikům a cestovatelům. Myslím, že právě unikátní fotky z Roraimy, které jsou také na tomto CD, způsobily vášnivou diskusi nejen u nás a ve Venezuele, ale také v Británii a USA (možno prohlédnout i na webu: http://www.audy.iol.cz/venezuela/Roraima01.html).

 

Programový blok Marka Audyho (oceněný také jako nejlepší přednáška Speleofóra 2003) bude uveden 22.11. v programu festivalu Rajbas *OUTDOOR* Kotlík, Městský klub Blansko, v 15:10 hodin.