„NIKDY NEMÁM STRACH“

Steve L. Lichtag, narozen 4. 3. 1954 ve Znojmě, studoval literárně dramatický obor na konzervatoři v Brně u Stanislava Zindulky, v letech 1974-1976 působil v divadlech v Karlových Varech a v Jihlavě, do roku 1979 hrál např. ve filmech Holky z porcelánu, Pan Tau, Náš dědek Josef, Smyk na mrkvi a v televizních pořadech. V roce 1979 emigroval do USA, od roku 1987 se věnoval výhradně filmu jako producent, od poloviny devadesátých let filmy nejen produkuje, ale i režíruje (Žraločí tango u Walker's Cay, Obr zvaný Jewfish, Nassauští kanici, Ošklivá kráska muréna, Cesta do langustího ráje, Povídání se žraloky, Žraločí princezna, Carcharias - velký bílý). Jeho filmy získaly řadu ocenění, nejúspěšnějším z nich byl právě posledně jmenovaný Carcharias - velký bílý, který získal například ceny Grand Prix na festivalech v Bělehradě, Štrasburgu, v Montenegru a ocenění Royal Award v Berlíně.

…říká o sobě STEVE L. LICHTAG

 

Steve L. Lichtag je opravdový dobrodruh. Započal slibnou hereckou kariéru v tehdejším Československu, jenže v roce 1979 emigroval do USA. Jeho kroky ale nevedly do Hollywoodu či na divadelní prkna. Stal se profesionálním motocyklovým závodníkem a během sedmi let si na amerických silničních okruzích mnohokrát zpřerážel kosti při pádech ve dvousetkilometrové rychlosti. Na Floridě po boku kamaráda potápěče poprvé objevil podmořský svět a jeho krása ho pohltila. Nestačilo mu však pouze se potápět a dívat. Chtěl objevovat a objevené předávat dál. V devadesátých letech již patřil mezi nejuznávanější podmořské filmaře světa.

„Spielbergovy Čelisti byly pohádkou … tento film je realitou“, tak zní podtitul besedy s filmařem Steve L.Lichtagem, která je součástí festivalové projekce filmu CARCHARIAS VELKÝ BÍLÝ. Zařazení právě tohoto filmu není samozřejmě náhodné. První verze dokumentu byla uvedena prestižní televizní společností NBC v tom nejlepším vysílacím čase se sledovaností 500 milionů diváků a jeho filmová verze sbírá ceny na světových festivalů. V Lichtagově dosud nejúspěšnějším filmu dozrála jeho touha pronikat do komunity vládců moří - žraloků. Rozhodl se navštívit království toho nejděsivějšího z nich (velkého bílého v anglosaském světě známého též jako White Death - bílá smrt) a to bez jakékoliv ochrany. Příhodným místem se pro takové setkání stala jihoafrická zátoka poblíž městečka Gansbaai na rozhraní Indického a Atlantického oceánu. Díky zdejší zhruba padesátitisícové kolonii lachtanů je po světě známá jako „žraločí kuchyně“. Steve sehnal dostatek peněz na sestavení špičkového filmařského i potápěčského týmu a svůj sen se rozhodl splnit i navzdory byrokratickým potížím. Spolupracovníkem z nejkvalifikovanějších se mu stal Jihoafričan André Hartman mimořádný znalec velkého bílého žraloka a jeden z nejlepších potápěčů. Do doby, než se o to pokusil i český filmař, byl André zřejmě jediným člověkem na světě, který se dobrovolně setkal s tímto obávaným lidožroutem bez ochranné klece. 

Filmy režiséra Steva L. Lichtaga vždycky přesahovaly k širším souvislostem životního prostředí a vztahu civilizace k přírodě. Již za film „Ošklivá kráska muréna“ získal roku 2001 hlavní cenu Evropské akademie na festivalu EcoMove v konkurenci 160-ti filmových snímků.

V rámci programu cestovatelsko - outdoorového festivalu Rajbas *OUTDOOR* Kotlík bude film CARCHARIAS VELKÝ BÍLÝ uveden v pátek 21.11. od 19:00 hodin v Kině Blansko, součástí projekce je beseda s autorem.