"Těžko v něm najít konečný cíl. Stále znovu a znovu se objevují další horizonty, nové vrcholy a za nimi se vlní opět další výšiny skrývající nová dosažitelná tajemství, další nové pohledy a nová poznání."
návrat na úvodní stranu ....
 
 
 
 
Hlavní strana ...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

MONGOLOVÉ NA SÁZAVĚ


„Hledám odvážné, na které se mohu spolehnout a kteří by se mnou podnikli takovou cestu, jakou ještě dosud nikdo nepodnikl. Poté, co se rozdělíme na tři karavany a v čase se přesuneme zpět do 13. století, začne tradiční zápolení.. Pod mým vedením vyrazíme vstříc dobrodružství přes  Středozemí a Persii dál na východ do Velké říše Mongolské“.

Takovou zprávu dostalo před odjezdem na tábor 24 kluků a holek z evidence kurátorů pro mládež. Letní tábory jsou již desátým rokem součástí projektu prevence kriminality DOBRODRUŽSTVÍ, který zahrnuje outdoorové aktivity během několika víkendových akcí v průběhu všech ročních období. Jsou určeny dětem vyžadujícím zvýšenou pozornost, jak jsou v zákoně o sociálně - právní ochraně dětí pojmenovány děti s problémovým chováním nebo ze sociálně slabých rodin. Na letošní tábor byla pozvána i pětice hochů a dívek mongolské národnosti. Tomu také odpovídala celotáborová hra, kterou připravil sám Marko Polo, kupec benátský a velký cestovatel.

Tři karavany dětí tak, v doprovodu sedmi „dospěláků“, vyrazily na vodáckou základnu Soběšín při řece Sázavě nedaleko Českého Šternberka. Náplň tábora se označuje za „výchovně – rekreační“ přičemž slovo „rekreace“ nenaplňuje představu o pasívního odpočinku a ve výchově také nejde o direktivně stanovenou převýchovu tvořenou pouze příkazy a zákazy. Program vychází z principů zážitkové pedagogiky, výchovy prožitkem a nabídky pozitivních vzorů včetně těch osobních k jakým patří třeba známý dobrodruh a sportovec Robert Šamonil. Také letošní etapovka, obohacená motivem multikulturního poznávání, vyžadovala aktivní a plné zapojení každého účastníka do skupinového dění. A nebylo to vždy lehké. V jinak tropickém létě příjezd na tábořiště ztížil vytrvalý déšť a hned po ubytování se mladí cestovatelé pustili do společné práce odměňované táborovou měnou „tugrik“, drahokamy a do získávání pásků označujících jejich postavení. V zápolení karavan nešlo vždy jen o hry a zábavu. Tugriky a drahé kamení šlo získat také za pořádek ve stanech, nachystání dřeva k ohni, bylo třeba přivézt vodu, odvézt odpadky, umývat nádobí, pomáhat s přípravou jídla v kuchyni… A samozřejmě i poutníci po dálných cestách museli dodržovat stanovená pravidla a řád. Práce a zábava tvořila dynamičnost programu v promyšlené režii Zdeňka Oskeruše Špíška alias Marco Pola. Po prokázání požadované dovednosti či vědomostí se z tupců postupně stávali kupci a borci. I pásu, který má právo nosit pouze „světobourec“, se na nejšikovnějšího táborníka dostalo. Stvrzení splnění podmínek přeříznutím pásku vůdcem karavany mělo váhu stejně jako uznání party kamarádů.

Snaha přispět k řešení nepříznivého vývoje v oblasti kriminality a dalších sociálně patologických jevů dětí a mládeže je motivem realizace tohoto projektu, který je alternativou běžných administrativně represivních metod. Projekt je za finanční podpory Jihomoravského kraje realizován v součinnosti sociálního odboru Městského úřadu a Sdružení Horizont, jehož instruktorský tým vlastní průběh tradičně zabezpečuje. Zúčastněné děti patří do skupiny, kde touha po neobyčejných zážitcích často v pozdějším věku končí pácháním trestné činnosti nebo zneužíváním návykových látek. Smyslem těchto akcí je využít možnosti cíleně zaměřit program na ovlivnění dětí s problémovým chováním. Cílem může být změna jejich postojů i příprava na úspěšnější zvládání zátěžových situací. V prostředí přírody a kolektivu se program stává pro zúčastněné prostorem pro sociální učení, často potřebným k získání důvěry v sebe a ostatní lidi. Aktivity v rámci celoroční realizace projektu vytvářejí možnosti prožitků a zkušeností obsahující určitý prvek romantiky, rizika a DOBRODRUŽSTVÍ. Slovo „dobrodružství“ se tak dostalo do názvu celého projektu. Vedle programu zde na vodácké základně ho lze najít například při horolezectví či speleologii - samozřejmě vždy pod vedením kvalifikovaných instruktorů. A takto získané dobrodružné prožitky mohou vytvářet alternativu negativním či kriminálním jevům.

A jak skončila ta letošní celotáborová etapová hra? Všem karavanám se podařilo získat magické odemykadlo. Nejrychlejší v cestě za truhlou Velkého Chána byl oddíl Tatarů, jenže k otevření byly stejně nezbytné všechny tři klíče, které odemykadla skrývala. Odměnou všem však určitě nebyly jen v truhle ukryté ceny. Opravdovou cenu mají zážitky a zkušenosti, které si z malebného údolí Sázavy přivezli zpět domů, možná rovnou měrou, ti „malí“ i my „velcí“ účastníci.

-Dy-


 
© Horizont 2008 , design gawi.net