"Těžko v něm najít konečný cíl. Stále znovu a znovu se objevují další horizonty, nové vrcholy a za nimi se vlní opět další výšiny skrývající nová dosažitelná tajemství, další nové pohledy a nová poznání."
návrat na úvodní stranu ....
 
 
 
 
Festivaly
 
Rajbas Outdoor Kotlík
 
Ohlédnutí ...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Festivalové ohlédnutí aneb trocha statistiky a hodně díků

Blansko 21.12. 2005


Přestože Rajbas *OTDOOR*Kotlík je tradičně zaměřen na cestovaní do všech končin světa, bylo záměrem návštěvníkům představit také naše město a blízký Moravský kras. Samotný festival zahájil film „Příběh vody a ohně“ o historii Blanska a jeho okolí a další filmy z historie dobývání krasového podzemí se promítaly v muzeu.

Do podzemí v doprovodu speleologů se vydalo na šedesát odvážlivců, další běželi (se soudkem limonády Grena na zádech) na hořický kopec nebo vyzkoušeli záludnosti outdoorového závodu v okolí přehrady Palava.

Návštěvníci přijeli také letos do Blanska ze všech koutů republiky i Slovenska. Ve čtyřech festivalových dnech by jich šlo na hlavních i doprovodných programech napočítat zhruba 1400. Účinkujících se vystřídalo 38 a naopak s úkolem jediného moderátora hlavní scény si tradičně skvěle poradil neúnavný Jirka Dražil. Láhev likéru Macocha vyrobeného z bylin Moravského krasu si darem odvezl nejvzdálenější účastník Szymon Kostka až do polské Wroclawi.

Vybrat tři vítězné filmy z devatenácti zařazených do soutěže amatérských filmů OKEM DOBRODRUHA nebyl lehký úkol pro odbornou porotu v čele s Janem Popelkou (Audiovisual). Hlavní cenu převzal Jiří Kabátek z Českého Dudu za reportáž z dobrodružné cesty krajinou věčného sněhu a ledu. Pochod dlouhý 600 km přes kontinentální ledovec z východu na západ absolvoval ve dvojici spolu s Ondřejem Kotasem (spoluautorem filmu) a zaznamenal ve filmu s názvem Expedice Grónsko 2004. Na pět stovek diváků hlavní festivalové scény mělo příležitost shlédnout také druhý oceněný film. Jednalo se o medailon o zajímavém člověku, který se rozhodl žít v nejchudší zemi severní polokoule a působit jako misionář. Autorem tohoto zdařilého snímku s názvem “Světlo pro Haiti“ je Martin Strouhal ze Zábřeha na Moravě. Zřejmě největší originalitu zpracování se mohl pochlubit film „Jak nás neznáte“ oceněný třetím místem. Průvodce dílem potápěče Josefa Habrovce z Brna je mluvící muréna, která představuje další mořské živočichy. K projekci na hlavní scénu byl porotou doporučen i film Romana Groška “Dobývání Punkvy ještě neskončilo“, který zaznamenal autentické záběry z objevů nových prostor v Amatérské jeskyni. Zvláštní cenou za nejdobrodružnější záběry byl oceněný snímek z dílny Vaška Lomiče (Praha) s názvem “Ztracen v Etiopii“. Potěšila i účast tří blanenských autorů Lukáše Matěny, Radima Koláře a hlavně čtrnáctiletého člena filmového kroužku ZŠ Erbenova Radima Kubíka.

Do statistiky je samozřejmě nutno zahrnout i opravdu nevšední výkony ze soutěže „Na fest...cestou necestou“. Robert Šamonil přijel na “večerníčkovském“ monocyklu z Ostrova u Macochy a zaznamenal na 14km dlouhé trase 87 pádů. Snad ještě kurióznější cestu zvolila trojice blanenských drsňáků. Navlečeni do neoprénů podnikli pánové Jaroslav Voráč , David Málek a Ivo Krechler úspěšný prvotní hardcanyoningový pokus o zdolaní Svitavy v úseku z Rájce do Blanska a navíc značnou část cesty městem do centra festivalového absolvovali kanálem!! Do byl tedy výkon hodný odměny bečkou sponzorského černohorského piva.

Více než padesátka dobrovolníků se podílela na organizaci akce. V takovém rozsahu se mohla uskutečnit díky jejich úsilí, za spolupořadatelství několika blanenských i mimoblanenských organizací. Nešlo by to samozřejmě bez podpory města, Ministerstva kultury ČR a sponzorů. Všem, kteří ke zdárnému průběhu akce přispěli, patří dík a můžeme se těšit zase za rok... .




 

 
© Horizont 2005 , design gawi.net