"Těžko v něm najít konečný cíl. Stále znovu a znovu se objevují další horizonty, nové vrcholy a za nimi se vlní opět další výšiny skrývající nová dosažitelná tajemství, další nové pohledy a nová poznání."
návrat na úvodní stranu ....
 
 
 
Expedice
Carstensz 06-sk
 
Tiskovka
Odjezd
Návrat
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Úspěšný postup expedice Carstensz 2006 zastavily samopaly separatistických bojovníků
Tisková zpráva 27.2. 2006
Z cest ....

 

Zakončit extrémní trek centrálním pohořím indonéské části ostrova Nová Guinea výstupem na nejvyšší vrchol Austrálie a Oceánie se nepodařilo česko-slovenské expedici.

Pětitisícová vápencová hora Carstensz Pyramid v pohoří Sudirman je ceněnou horolezeckou trofejí. Leží nedaleko rovníku, překvapivě mezi ledovci, uprostřed těžce prostupných deštných pralesů. Náročnost cesty, kterou si expedice pořádaná sdružením Horizont Blansko zvolila, spočívala zejména v délce pěšího přesunu. Podrobné mapy oblasti neexistují a získat předem aktuální informace je nesmírně obtížné. Jejich věrohodnost navíc snižuje skutečnost, že různé zdroje se obvykle naprosto rozcházejí. .

celý článek ...


TISKOVÁ ZPRÁVA
k odletu česko-slovenské expedice CARSTENSZ PYRAMID 2006
...

Blansko 25.1. 2006

Realita...























Odlet: 28.1. 2006

Předpokládaný návrat:11.3.2006


•  Jedná se o pátou expedici sdružení Horizont v rámci projektu „Harrerův svět“ - cesty ve stopách světově proslulého rakouského horolezce, badatele a spisovatele Heinricha Harrera za poznáním života geograficky izolovaných etnik. Připravovaná expedice byla zároveň úspěšná ve veřejné soutěži WARMPEACE OUTDOOR ADVENTURE 2005 o nejlepší projekt „outdoorové“ akce roku, kterou vyhlašují společně firma Warmpeace – výrobce vybavení do přírody a časopis Outdoor magazín. Jde o podporu určenou k povzbuzení myšlenky „dobrodružství za dveřmi“, ve spojení člověk – pohyb – příroda.

•  Jak napovídá název expedice, cesta směřuje k nejvyšší hoře ostrova Nová Guinea - Carstensz Pyramid. Její výška se uvádí kolem 5.000 m (údaje nejsou jednotné). Přestože leží téměř na rovníku, je její vrchol (stejně jako vrcholky okolních hor) pokryt ledovcem. Jako první člověk na světě na něj vystoupil Heinrich Harrer dne 13.2.1962(spolu s Novozélanďanem Philem Templem, Holanďanem Bertem Huizengem a Australanem Russem Kippaxem). Carstensz je zároveň nejvyšším vrcholem v oblasti Austrálie a Oceánie. Tento výstup je uznávaným sportovním výkonem (horolezecká obtížnost IV-VI) zejména pro svou těžkou dostupnost s nutností pochodu deštným pralesem. Obvyklé výchozí místo pro horolezce je Ilaga (po příletu letadlem vychází horolezci na trek do základního tábora v délce 4-6 dnů). Naše výchozí místo Wamena je však vzdáleno od hory 210 kilometrů vzdušnou čarou. To představuje v divokém reliéfu hor a těžce prostupných pralesů odhadem 4 až 5 týdnů pochodu bez jakékoliv podpory. Členové týmu nepokládají cíle své cesty pouze za „horolezecké“ s kritériem dosažení vrcholu. Stejně obtížnou část vidí v několikatýdenním treku divočinou do oblasti věčného sněhu a ledu domorodci nazývané Dugundugu. Od dob expedice Heinricha Harrera popsané v knize “Přicházím z doby kamenné“ se jistě mnohé změnilo. Zaznamenat změny v životě místních obyvatel, v dostupnosti oblasti nebo také v ústupu tajících ledovců a šťastný návrat především - to všechno jsou cíle výpravy.

•  Stejně jako při předcházejících expedicích, je plánován vznik dokumentárního filmu. Tyto filmy, které dostávají konečnou podobu v blanenském studiu Audiovisual vzbudily pozornost diváku a některé získaly i ocenění mezinárodních festivalů. Na přípravách, které v těchto chvílích vrcholí, se nově podílí i WW8 expedition group . Zdokumentovat a zpracovat do filmové podoby dobrodružné putování tropickou divočinou pralesů vnitrozemí indonéské části ostrova Nová Guinea bude v klimaticky extrémním prostředí těžký úkol nejen pro čtveřici účastníků expedice, ale také test pro techniku WW8 production . Vydrží kamera Sony DCR-TRV94OV v místech, které patří mezi nejdeštivější na celém světe? Podmínky se nezlepší zřejmě ani nad výškovou hranicí pralesů, která se pohybuje kolem 3000 metrů nad mořem. Vrcholy hřebenů jsou neustále pokryty mraky. Prší zde opravdu téměř každý den. Tím, že horské hřebeny stojí v cestě pasátu, spadne většina oceánské vláhy právě na jejich svahy. Zážitky bývají však úměrné obtížnosti jejich dosažení.

•  Dvojice Alena Žákovská a Milan Daněk (účastníci všech předcházejících cest projektu)předpokládá, že využije zkušenosti z dosavadního působení na Nové Guinei. Mají zkušenosti s vyřizováním potřebných povolení k putování do destinací, které jinak nejsou turistům běžně otevřeny. Omezení vstupu jsou z důvodů nestabilní politické situace v místech působnosti osvobozeneckého hnutí OPM (boj za nezávislost od Indonésie) a také v oblastech, kde domorodci ještě pamatují na chuť lidského masa. Také s řešením nástrah a svízel při putování pralesem se při předchozích expedicích dokázali vypořádat. Jejich úkolem bude také filmová dokumentace. Ve velehorské části pochodu a při pokusu o výstup své bohaté zkušenosti využije Libor Hnyk (náročné ledovcové přechody v pákistánském Karakoramu, indickém a nepálském Himálaji, úspěšný výstup na Aconcaguu 6.959 m ) a slovenský horolezec Miloš Kuchárek (úspěšné výstupy např.: sólo výstup - Pik Korženěvskoj 7.105m, zimní výstup - Elbrus 5.642 m , McKinley 7.105 m , Kilimandžáro, Huaskarán, Šiša Pangma a řada dalších po celém světě)

•  Vybavení od hlavního partnera, firmy WARMPEACE (outdoorové oblečení), bude během této akce prověřeno zároveň v oblasti vysloveně tropické i velehorské. Firma Jurek S+R poskytla již osvědčené stany Alp2duo řady extreme , které se dokáží vypořádat i s nenadálými přívaly vod. Expedici dále podpořily: Doldy ruksaky, OT-TJ Strojár Malacky, Mavys, Radoma , Kola Novák Blansko, Poring. Za pomoc děkujeme také našemu oblíbenému Pivovaru Černá Hora.

 

 

Černá Hora 20.1.2005

 

© Horizont 2006 , design gawi.net