DobrodružstvíHistorie projektu s názvem DOBRODRUŽSTVÍ se píše od roku 2001 a prošlo jím do současnosti na sto čtyřicet dětí. Za tu dobu jsme společně prožili více než šedesát víkendových akcí a táborů.
Jezdit s dětmi do přírody není určitě nic neobvyklého. Jenže ty „naše“ jsou zákonem popsány jako vyžadující zvýšenou pozornost ( tak je označuje zákon č. 359/2006 , o sociálně - právní ochraně dětí v platném znění - tedy děti ohrožené rizikem typu záškoláctví, vandalismus, krádeže, útěky z domova, zneužívání návykových látek a další výchovné problémy). Jedná se tedy o cílovou skupinu dětí běžně označovanou jako „rizikovou“, „ohroženou“ nebo taky pejorativně jako „problémovou“.
Takže nejde o běžné výpravy a čundry, ale o projekt prevence kriminality, přičemž na zařazení dětí se podílí pracovníci oddělení sociálně ochrany dětí na Městském úřadě Blansko. Tento úřad se také stará o finanční zabezpečení těchto "krátkodobých pobytů se zážitkovým programem cíleně určených pro děti ohrožené zvýšeným rizikem vzniku poruch chování nebo s rizikovým chováním zaměřené na změny jejich postojů a zvládání zátěžových situací".

Také v našem instruktorském týmu se za ta léta vystřídala pěkná řada šikovných lidí a každý z nich zde zanechal svou stopu. Práce to není lehká a nevyhnula se období hledání a nabývání cenných zkušeností. V posledních létech se tým ustálil do zaběhlé sestavy sehrané a odborně kvalifikované party: Milan Daněk, Zdeněk Špíšek, Alena Žákovská, Radka Kopecká, Karolína Skotáková, Petr Bednář, Jan Charvát. V roce 2015 doplnili stávající instruktorský tým Natalie Chalcarzová, Ludmila Osičková, Kateřina Sedláková, Lukáš Molek a nejnověji Romča Špíšková. Snažíme se tým omlazovat o studenty. Po Verči a Ivči převzala úspěšně štafetu Jana.

Je nutné podtrhnout, že činnost se odehrává v přírodě. Příroda je místem, kde lze zažít pocit odstupu od moderní civilizace, které umí člověka prověřit i odměnit a pozměnit.
Proč je projekt nazván DOBRODRUŽSTVÍ?
V dnešním světě u dětí a mládeže převažuje dojem, že si dobrodružství můžeme koupit nebo virtuálně prožít na počítačových hrách. Ale ještě horší situace však nastává, když se děti snaží hledat dobrodružství v páchání vandalismu, trestné činnosti nebo v experimentech s alkoholem či jinou drogou.
Ubylo přirozených okolností, kdy byl člověk nucen bojovat o svou holou existenci a zanikly procesy, které dříve připravovaly a uváděly mladé lidi do života dospělých. Došlo k úbytku přímých zkušeností, spotřební přístup k životu omezuje samostatné rozhodování a aktivitu.
Program našich akcí, mimo obvyklé činnosti při pobytu v přírodě, obsahuje prvky, které umožňují dětem překonat jistou dávku strachu a zažít pocity vzrušení a napětí. Smyslem je umožnit poznaní sama sebe, svých schopností, vloh, hranic a limitů. Umožňují aktivně řešit vzniklé situace, poznat kouzlo vzájemné mezilidské spolupráce, "zkoušet" věci, o kterých jsme si mysleli, že je nikdy nedokážeme. Dětem tak pomáhají zvyšovat jejich sebedůvěru, sebepojetí a sebevědomí.
Dobrodružstvím jsou v projektu současně pojmenovány i takové aktivity jako například horolezectví, speleologie, vodáctví nebo jízda na koních. Smyslem je objevit pro děti svět vodáků, speleologů, trempů či horolezců. Vtáhnout je do prostředí tohoto pozitivně dobrodružného světa, který má svou historií, legendy, symboly, hrdiny, příběhy, pravidla a zvyky.


Akce v roce 201928.-31.8.2019 Rafťáci na Sázavě

Závěr prázdnin na táborové základně v Soběšíně. Krásné slunečné počasí, bezva parta děcek i vedoucích a dva dny plavby na raftech od Kácova po Ledečko.

10.-12.5.2019 Zase v krase

Další ročník víkendovek jsme zahájili už tradičně za humny v Moravském krasu. Dík speleologům za bezva zážitky v čarokrásných jeskyních.
Akce v roce 201814. - 16. 10. 2018 Cesta do pravěku

Vodácká víkendovka nás zavedla proti proudu času, do míst kam režisér Karel Zeman umístil svůj legendární film Cesta do prověku. Na březích řeky Moravy jsme sice mamuta nenašli. Přesto jsme viděli volavky, konipasy a dokonce i bobra. Společně jsme překonali nástrahy řeky a uvědomili si, že pořádné dobrodružství lze zažít i na zdánlivě klidném toku Moravy.
1. - 3. 6. 2018 Jeskyňářská víkendovka Ostrov

Prolézt, překonat vlastní strach i o tom byla parádní jeskynářská víkendovka. Za pomoci jeskynářské skupiny TOPAS jsme prozkoumali podzemí Moravského krasu.
Akce v roce 201719.-21.5.2017 Víkendovka v Moravském krasu, Vilémovice

V pořadí akce č.55 proběhla v tradičním prostředí oblíbených Vilémovic. Do jeskyní jsme vyrazili až do Josefovského údolí. Během soboty jsme krasem našlapali 23 km, přitom stihli prozkoumat jeskyni Nad Švýcárnou a ani v neděli jsme se nepoflakovali. Lanové centrum Velká dohoda je místem, kde probíhají specializovaných aktivity, jejichž cílem je umožnit dětem poznaní sama sebe, svých schopností, vloh, hranic a limitů.

Akce v roce 201614-16.10.2016 Podzimní víkendovka v údolí řeky Svratky zaměřená na poznání krás kraje pánů z Perštejnu.

Tentokrát ve znamení středověkého rytířského klání.


13.-15.5.2016 Víkendovka v Moravském krasu, Ostrov u Macochy

V dnešním světě to skoro vypadá, že si dobrodružství můžeme koupit nebo virtuálně prožít u počítače. Na první akci tohoto roku jsme tradičně vyrazili s grázlíkama do krasu na 51. akci našeho DOBRODRUŽSTVÍ, aby děti věděli, že nekoupí a příroda je hezčí, když voní a bzučí jarem…

Akce v roce 2015

Fotokniha 2015 ke stažení!


27. - 29.11. 2015 Víkendovka u koní, Ranč Kameňák

Tradiční víkendovka u koní na RANČI KAMEŇÁK byla jubilejní PADESÁTOU akcí v rámci projektu Dobrodružství. Program byl taky tradiční: vyjížďka na koních k rozhledně na Malém Chlumu, pečení cukroví, zpívaní koled, nechyběl Mikuláš a čert s andělem. Premiérovou novinkou a bonusem akce bylo focení s vítězným koněm legendární Velké pardubické.9. - 11.10. 2015 Víkendovka na Vysočině, Svratouch

Podzimní víkendovka zaměřená na poznání krás Vysočiny. Tentokrát po stopách pánů z Perštejna a pohádkových postav.
9.-15.8.2015 Letní tábor na Sázavě, Soběšín

Rekordně suchých a parných 7 dnů jsme v prožili opět na břehu Sázavy, která se v etapové hře proměnila na Amazonku. Namísto piraní nás ohrožovaly vosy, ale bylo bezva. K pramení poznání dopluli všichni táborníci a vlastně bylo jedno jestli pod vlajkou Angličanů, Portugalců či Španělů... :-)„Píše se rok 1870 a Evropa se vzpamatovává z těžké morové rány. Starým kontinentem se šíří zpráva o bájném prameni života, který leží někde v povodí řeky Amazonky. Království Anglie, Španělska a Portugalska v tajnosti připravují výpravy, které by přivezly vodu z pramene a vyléčily tak nemocnou Evropu...“.
15.-17.5.2015 Víkendovka v Moravském krasu, Vilémovice

První akce tradičně v krasu. Letos v duchu objevování pověstí známých míst. Příjemné chvíle u táboráku, společných her, zpívání s kytarou, putování rozkvetlým Moravským krasem a samozřejmě lezením v podzemí...


Akce v roce 2014

Fotokniha 2014 ke stažení!


28.11.-30.11.2014 Víkendovka u koní, Ranč Kameňák

Cílem nebylo naučit se jezdit na koni, ale poznat radost z jízdy a komunikace s živým tvorem. A taky poznání, že to nejde bez povinnosti postarat se o koně a seznámení se vším, co patří k životu na ranči.10.- 12.10. 2014 Víkendovka Chlébské

Výprava na nové tábořiště na skautské základně v přírodě Svratecké vrchoviny - průzkum dosud neznámého koutu přírody.
27.7.-2.8.2014 Letní tábor na Sázavě, Soběšín

Týden ve stanech na břehu řeky nedaleko Českého Šternberka s možností jízdy na pramici a kanoích. Nechyběla celotáborová hra, tentokrát s názvem „Indiáni Tarahumara – strážci ztracené minulosti“.


25.-27.4.2014 Víkendovka v Moravském krasu, Vilémovice

Poznávaní blízkého, ale přesto dětem často neznámého okolí s podzemním labyrintem jeskyní.Webmaster: Lukáš Hubert, kontakt, statistiky

© 2017 Horizont