KOB 2021
POVĚSTI BLANENSKA
„ Začarovaná místa, tajemné postavy, kouzla, záhady a pověsti.“
Další ročník poznávání, běhání a putování Kolem Okresu Blansko zaznamená další kilometry etapových tras. Proběhneme či projdeme místa, které jsou spjaty s mnohdy pozapomenutou starou pověstí.


V roce 2016 jsme při vyhlášení běžeckého (i chodeckého) putování po hranici okresu Blansko opravdu netušili, jaká vlna zájmu se tím strhne. Tehdy jsme při 11-ti etapách dohromady naběhali a nachodili nejméně 10.000 kilometrů a obdivuhodných 38 nejzdatnějších tvrďáků absolvovalo všechny etapy. Pamětní medaile nebyly jedinou odměnou. V cíli jsme se všichni stali bohatší o spoustu zážitků a o poznání krásných koutů hranic našeho okresu. Původně jsme neplánovali další pokračování, ale opakované dotazy, jak to bude příští rok a skutečnost, že na Blanensku a Boskovicku je stále co poznávat, nás přiměla k vyhlášení dalšího ročníku. Následoval KOB 2017, KOB 2018, KOB 2019 a KOB 2020 a s nimi také obnovená tradice Svatojánské noci na Malém Chlumu.
POVĚSTI
Pověsti se mohou vztahovat k lidem, k místům, jeskyním, hradům a zámkům, ale i třeba ke stromům, zvonům apod.. Ty populární, jako je pověst o Macoše, asi všichni dobře známe. Budeme snažit „objevit“ místa, už ne pro všechny známá. A samozřejmě potkáme spoustu dalších zajímavostí. Trasy jsou opět zvolenyi tak, aby se se jich kromě běžců, mohli zúčastnit chodci, cyklisté a že to jde i s kočárem nám ukázali Eva a Robert Šamonilovi :-) Dozvíme se o Kamenné svatbě nedaleko Svárova, studánce U Otylky, zámku Kunštát nebo místě zvaném Kolohnát u Adamova. Mapu a popis trasy vždy zveřejníme. Vzhledem k nejisté pandemické době, budeme vyhlašovat případné termíny společných startů podle aktuální situace.
Co nás čeká:
KOB 2020 = 4 etapy, 4 památné stromy a Svatojánská noc

1. etapa: KAMENNÁ SVATBA
KOB 2021 chce zůstat motivem k překonání přirozené osobní lenosti a přináší možnost sdílet s kamarády „objevovaní“ neznámých míst.

Pravidla: Vlastně žádné nejsou, vše je na Tobě. Můžeš běžet jak chceš, s kým chceš a vlastně i kdy chceš. Účast na společném startu není podmínkou, uvítáme hlášení o zdolání tratě (stejně tak není podmínkou zdolání na jeden zátah) na e-mail: kolemokresu@seznam.cz (uvádí se jméno a příjmení, ročník narození, bydliště nebo oddíl, den zdolání a dosažený čas). Těšíme, že na stejnou adresu budete posílat nejen vaše připomínky a další náměty, ale i fotky, filmy, zážitky. Pro účastníky všech čtyř etap vyrobíme pamětní dárek. Společná je cesta a cíl.
Akci jsme vymysleli původně pro běžce, kterým nevyhovuje komercionalizace běžeckých aktivit, která přišla s vlnou popularity běhání. Je alternativou setkávání těch, kteří nechtějí dokola objíždět stále stejná místa závodů, upřednostňují běh v přírodě a rádi poznávají nová zajímavá místa. A chtěli jsme ukázat, že za nimi nemusíme jezdit nikam daleko za hranice či dokonce za oceán. Přidali se chodci i cyklisté a společně jsme vytvořili partu Kobáků :-)


Všechny aktuality najdete na .

TABULKA ÚČASTI

Věříme, že v průběhu roku budou stejně jako v předchozích létech možnosti společných startů, které jsou příležitostí užít si KOB 2020 v partě. Zatím platí, že vyrazit může každý dle svého uvážení s patřičnou dávkou opatrností a ohleduplnosti. Také letos plánujeme závěrečný večírek s oceněním úspěšných absolventů všech etap, proto jsme zřídili tabulku. Budeme rádi, když zápisů bude přibývat. Zprávy o zdolání (jméno, bydliště nebo oddíl, datum) posílejte na e-mail: kolemokresu@seznam.cz

Z historie:
KOB 2016
KOB 2017
KOB 2018
KOB 2019
KOB 2020


18. dubna 2021 ( za dodržení protipandemických opatření) nebo kdykoli později
Místo startu: Letovice, parkoviště koupaliště 49.5540542N, 16.5793739E
Trasa je dlouhá 16.5 km
„Jela kdysi svatba ze Svárova do Vanovického kostela. U nevěstiných rodičů připravila bohatou svatební hostinu vyhlášená kuchařka, která vařila i na knížecím dvoře. Již dávno přešla dvanáctá hodina a kuchařka co chvíli vyběhla na náves, zdali už nejedou. Čas ubíhal a vzácná krmě chladla. To kuchařku zlobilo a zvolala: " Bodejž by tam zkameněli!" Všichni přítomní zůstali celí zkoprnělí, neboť v těch dobách se každá kletba vyplnila. Slunce zvolna klesalo za hory, když se vesničané vydali svatebčany hledat. Křížem krážem prošli hvozdy, ale ani stopy po nich nenalezli. Jen u cesty čněly mohutné balvany, které tam až do té doby nikdo nespatřil. Podobaly se kočárům s koňmi. I poznali podle toho, že se hříšná slova kuchařky vyplnila….“


Motivem první etapy bude návštěva místa skalního útvaru Kamenná svatba nedaleko Svárova.

POPIS TRASY ( je dobré mít u sebe mapu trasy):
Výchozím místem je parkoviště u koupaliště, odkud se po místních komunikacích Třebětína napojíme na cyklotrasu 5146 a z ní odbočíme vpravo směr Kochov. Po červené trase doběhneme ke Kamenné svatbě. Ještě chvíli po červené a odbočíme vpravo do Drválovic. Proběhneme les Na Písku, kolem studánky permoníků se zajímavými skalními útvary a před vesnicí Kladoruby uděláme odbočku na bývalé lázně Andělka. Zpět po zelené na Kladoruby a stále po značce do cíle.

MAPKA:Trasa GPX

Webmaster: Lukáš Hubert, kontakt, statistiky

© 2017 Horizont