Antarktida 2014 - 15


„Letos nás mořský zámrz nezaskočí“, říká Pavel Kapler, vedoucí deváté expedice Masarykovy univerzity na Českou vědeckou stanici v Antarktidě, „celou cestu poletíme a pro dosažení vzdálených lokalit namísto člunů použijeme nové terénní čtyřkolky“.
V patnáctičlenném týmu polárníků je i Alena Žákovská – Žákajda, takže o průběhu expedice budeme průběžně informovat.

Ostrov Jamese Rosse je velký ostrov v Jižním oceánu u pobřeží Antarktidy, východně od nejsevernějšího výběžku Antarktického poloostrova, od kterého je oddělen průlivem prince Gustava. Jeho rozloha je přibližně 2 500 km² a je velmi členitý, ze 70 až 80 % je pokryt ledovcem, který dosahuje nejvyšší nadmořské výšky 1630 m. Oblast zmapovala v říjnu 1903 švédská antarktická expedice vedená O. Nordenskjöldem. Jméno ostrov dostal po J. C. Rossovi, britském průzkumníkovi, který v rámci své expedice v roce 1842 zhruba zakreslil mnoho míst na jeho východní straně. Na ostrově byly v roce 1986 nalezeny pozůstatky prvního dinosaura objeveného v oblasti Antarktidy. Argentinští geologové Eduardo Oliveiro a Roberto Scasso nalezli zkamenělé pozůstatky středně velkého ankylosaura, který byl později pojmenován jako Antarctopelta oliveroi. V roce 2013 byl vědecky popsán další dinosaurus z tohoto místa, ornitopod Trinisaura santamartaensis.
V severní odledněné části ostrova (Ulu Peninsula), která má rozlohu asi 160 km², se nachází česká Mendelova polární stanice.

Mapa Grahamovy země, ostrov Jamese Rosse označen číslem 2

Česká vědecká stanice Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse byla vybudována během dvou sezón jižního léta v letech 2004-2006. V provozu je od roku 2007 jako letní stanice; expedice zde pobývají v období leden až březen. Stanice je vlastněna a provozována Masarykovou univerzitou; provoz a údržba jsou hrazeny z projektu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. V nadcházející sezóně 2014-2015 projde stanice významnými změnami (zvýšení kapacity z 15 na 20 lůžek) a vylepšeními - ta se týkají zejm. systému výroby el. energie (instalace 108 solárních panelů, nového typu 5 kW větrné elektrárny), systému čerpání, úpravy, ohřevu a skladování pitné vody, ale i např. vozového parku stanice (dvě terénní čtyřkolky pro optimalizaci práce a zvýšení bezpečnosti vědců v terénu).

Výzkum má těžiště v dlouhodobém meteorologickém a biologickém monitoringu, jeho součástí je sledování ledovců i primitivních forem života ve sladkovodních jezerech a v moři. I letos se vědci pokusí zaměřit na nové objekty zkoumání a přijít s překvapivými objevy. Zkoumání tak bude mimo věčně zmrzlou půdu (permafrost) podroben např. i trus ptáků, ve kterém budou vědci hledat arboviry způsobující mj. nebezpečné choroby. V plánu jsou odběry krve tučňáků pro analýzu genové rozmanitosti jejich ohrožených populací (spolupráce s Chile), ale i všech členů výpravy, v jejichž krvi budou pro změnu sledovány imunitní parametry související s vystavením se extrémním podmínkám. Pátráno bude i po půdních hlísticích (nematodách).

Zpracováno s využitím Wikipedie a materiálů Polárního výzkumu na Masarykově univerzitě

Zpráva č.1 - Žákajda píše z Patagonie

Rio Galleros  1.1.2015

Zdravím všechny z nejjižnější části Patagonie, kde čekáme ve vojenském areálu na odlet speciálu Herkules C130 dál na Antarktidu, kde budu pracovně dlít tři měsíce.
Po přijetí na na české ambasádě, kde nás přivítal pan velvyslanec Kopřiva a pozval účastníky naší expedice na grilované hovězí, čorizo a k ochutnání argentinského vzorku piva i vína. Do Patagonie, přesněji do Rio Gallegos, na jihu Argentiny, jsme se dostali po celých dvou dnech letu brzy ráno na Silvestra.
Celá zpráva

Zpráva č.2 - Už z Antarktidy...

James Ross Island  9.1.2015

Máme se skvěle, All inklusive, fakultativní výlety, lednice plná jídla. Bydlíme 100m od moře, pláž pod námi a kdykoliv se můžeme jít koupat. Pravda, moře je téměř celé zamrzlé, jen u břehu u základny je pár desítek čtverečních metrů otevřené, což tučňáky a tuleně zatím neláká, ale nás ano. Počasí je totiž tady první tři dny výborné. Skoro bezvětří a teplota kolem nuly, a když svítí slunce, je vyloženě teplo. Prostě na začátek skvělé...
Celá zpráva

Zpráva č.3 - Fučí a fučí...

James Ross Island  19.1.2015

Fiů, fiů, už třetí den fučí vítr o síle 8 - 13m/s. Posloucháme to úpění celé dny a jsme uzavření v teple základny. Většinou se plní úkoly odložené právě na tyto chvíle. Místa v laboratořích jsou plná vědců, kteří zpracovávají již dříve nasbírané vzorky. Ven se chodí jen za účelem pořízení fotky či jen na velmi krátkou procházku, aby si uvědomil, v jakém komfortu si zde žijeme.
Celá zpráva

Zpráva č.4 - Zamrzlé léto

James Ross Island  23.1.2015

Po dvou dnech sluníčka opět přišla vichřice. Sníh, co za předešlé tři špatné dny napadl, ani neroztál. Jsme tady opravdu jako v drsné zimní krajině. Nikde nejsou očekávané rozkvetlé louky plné různých druhů mechů a lišejníků. Na pobřeží se nevyhřívají tuleni a mroži, ptáci zde už nehnízdí tak, jak to bylo ještě před rokem, dvěma či desíti. Nemají dostatek potravy, protože moře je zamrzlé téměř po celé léto. Zvířata si hledají jiné stanoviště, vhodnější k přežití. Zde v Antarktidě neplatí, že se planeta otepluje.
Celá zpráva

Zpráva č.5 - Konečně tučňáci

James Ross Island  27.1.2015

Kvá, kvá, kvá... Kvá a kváaaa!!!!! Vzhlédnu od injekční stříkačky za tím velkým křikem… Káťa, Christian, Ondra a Bára se smějí. Netušila jsem čemu. Zpracovávala jsem zrovna tučňákovu krev, tak rychle, co mi zmrzlé prsty dovolily. Milý tučňák, ruce v bok, pardon, křídla, stál naproti mně a s rozzlobeným výrazem mi nadával, co mu zobák umožnil. Pak se otočil a důstojně odcupital a ponořil se do moře. Takový byl závěr odběru krve tučňáka z paty nohy.
Celá zpráva

Zpráva č.6 - Piknik se skujou

James Ross Island  3.2.2015

Do schovaného údolí, vzdáleného asi 6km od stanice jsme došli v poledne. Porosty lišejníků a mechů, ledovce a horské štíty kolem, potoky končící v moři – tohle je místo vhodné k výzkumu. Miloš ji fotil asi tak z metru a ani se nepohnula. Chaluha antarktická. Zatímco sameček už dávno odletěl, tahle skuja stála a vystavovala své slepičí tělo objektivu foťáků, jako nějaká modelka. Sedli jsme si na kameny kousek od ní a začali svačit. Ani se ani nehla a sledovala, co děláme. Napadlo nás nabídnout jí kousek chleba, zda nepůjde blíž... celá zpráva
Celá zpráva

Zpráva č.7 - Další setkání s tučňáky

James Ross Island  8.2.2015

Ač je neděle, nespíme déle. Náčelník totiž přesunul neděli na pondělí, kdy má být vichřice. Neděle pro nás znamená nástup na snídani až v 9 hodin a ráno k jídlu vajíčka. Ale to se dnes neděje, má být pěkně, jde se do terénu. Vycházíme až po jedenácté. Dost pozdě, ale to určili naši horolezci a bez nich se nedá k mysu jít. Celou trasu na Lachman cape absolvujeme podél pobřeží. Je to novinka. Dosud to nebylo možné kvůli velkým krám a zamrzlému moři. Nyní, po desíti dnech tepla a silného větru, moře odmrzlo a ledové kry byly zahnány dál do moře. Je však risk chodit podél pobřeží s útesy, když je příliv. A ten právě byl. Je nás pět. Přesně tolik, kolik máme úvazků...
Celá zpráva

Zpráva č.8 - Taková je Antarktida…

James Ross Island  16.2.2015

Od půl desáté ráno do šesti večera jsme pochodovali na Monolith Lake a zase zpět. Neustále v pohybu jen s malou přestávkou na oběd. Vyrazili jsme společně s Milošem na vzorky daleko za hradbu hor a meset, které obklopují naši základnu. Přešli jsme nejdříve sedlo Crame Col a sestoupili do Abernety Walley. Bylo půl dvanácté, když jsme si to namířili přímo k jezeru s rizikem, že potok Abernety Creek, no, spíše už řeku, nepřejdeme…
Celá zpráva

Zpráva č.9 - Odlet ze základny

Base Marambio  22.2.2015

Na ostrov Jamese Rosse přišla zima dříve než se předpokládalo. Vědecká expedice Masarykovy univerzity Antarktida 2014-15 opustila dnes stanici Johanna Gregora Mendela a přesunula se dvěma vrtulníky na argentinskou základnu Marambio. Přesun všech 15 členů výpravy i sebraného vědeckého materiálu proběhl v pořádku a naprosté pohodě. Nyní budeme čekat na Marambiu na vojenský speciál Hercules C-130, který nás má přenést na jihoamerický kontinent, konkrétně do argentinského Rio Gallegos...
Celá zpráva

Zpráva č.10 - Žákajda je doma

Blansko  8.3.2015

Návrat expedice Antarktida 2014-15 byl díky výborně odvedené práci argentinského vojenského letectva a spolupráce logistické společnosti Czechoslovak Ocean Shipping s leteckým agentem Apollo Travel z Brna neobvykle rychlý a hladký. Od minulého víkendu je Žákajda doma a pomalu začíná mít čas i na třídění Celá zprávafotografií. Seriál jejich zpráv z průběhu expedice uzavíráme fotogalerií, která dokumentuje zejména část její vědecké práce spojenou s odběrem krve tučňákům.

Webmaster: Lukáš Hubert, kontakt, statistiky

© 2017 Horizont