Výlety za horizont


Šafrán, vzácné koření orientu rozkvétá na valašských loukách

Několik kilometrů od rodiště mého dědy leží vesnice Lačnov. Tato nenápadná vesnice každoročně rozkvete záplavou květů šafránu bělostného (Crocus albiflorus). Dodnes nikdo neví, odkud se tato rostlina na valašských loukách vzala.
Celá zpráva
Zdeněk Špíšek: Péče o stromy v Josefovském údolí

Ovocné stromy jsou neodmyslitelně spjaty s péčí člověka. Spolek Horizont Blansko ve spolupráci se správou CHKO Moravský kras provedl v období vegetačního klidu konzervační řez jabloní.
Celá zpráva
Zdeněk Špíšek: Chvostoskoci v Rakoveckém údolí

Za slunečných dní, kdy sníh už pomalu taje, může pozornější návštěvník naší přírody spatřit malé asi 1,5 – 2 mm velké šestinohé chvostoskoky (Collembola). Chvostoskoci jsou velmi starobylá skupina členovců. Najít tyto miniaturní tvory není až tak snadné i přesto, že se vyskytují téměř všude. Obývají většinou vlhčí a stinnější místa. Nejběžnější druh u nás je makovka vodní (Podura aquatica). Člověk ji nejčastěji potká koncem zimy. Při pohybu připomínají často odskakující malá modrá zrnka maku. Tito chvostoskoci se živí rozkládajícími se zbytky rostlin, sebranými na vodní hladině. Mají proto speciální ústní ústrojí, skryté v hlavové kapsuli, pomocí něhož vysávají odumřelé listy stromů. I když jsou makovky velmi pomalé, mají přeci jen jednu možnost, jak rychle utéct nepřátelům. Pod tělem mají složenou dlouhou skákací vidlici, zvanou furcula. Když se cítí ohroženi, stačí ji vymrštit a mohou tak doskočit až na třicet centimetrů.
Zdeněk Špíšek: Tajemství lípy kapucínky

Zdenál je sice věhlasný znalec oskeruší, ale jeho pozornosti neunikla ani lípa s unikátními listy a navíc s drsně morbidní historií. Pověsti se předhání, kdo všechno na ní byl pověšen a v jejím okolí zamordován. Tahle lípa kapucínka dosud roste v bývalém panství Schwarzenbergů a další díl Výletů za horizont poodhalí tajemství stará několik staletí.
Celá zpráva
Michal Hubert: Island

Mike "Drago" Hubert: "Očekávaný odjezd na Island je zde. Vyrážím 17.5.2016 z Blanska a návrat je plánován na říjen/listopad. Na tuto akci jedu upraveným expedičním speciálem Mitsubishi L300 4x4."
Celá zpráva
Zdeněk Špíšek: Volání jara - korýši starší než dinosauři

Nastalo jaro. Vlivem dešťů a tání sněhu stoupla podzemní hladina vody, a ta naplnila řadu tůní v našich lužních lesích. Než voda vyschne, trvá to někdy jen pár týdnů, někdy pár měsíců. I v louži s nejkratší životností se to ale už po několika dnech hemží životem.

Celá zpráva
Zdeněk Špíšek: Modré žáby

Zdenál Špíšek se vydal zlákán kvákáním modrých žab na jižní Moravu. To začalo hned s prvními ranními paprsky, kdy se pomalu rozplynula mlha nad lesní tůní. Tu a tam vykukovaly hlavičky přihlížejících žab. Stačil rychlejší pohyb ve vodě a žabky mizely pod vodou. Po několika minutách se ale znovu vynořily. Mrznutí ve vodě však stálo zato.
Celá zpráva
Alena Žákovská: Nocleh v Tunelu

Název Tunel se pro tuto jeskyni hodí. Nachází přesně pod lanem lanovky na Macochu a provrtává vápencový masív skrz. Další názvy patřící této díře jako Malá punkevní neboli Loupežnická jeskyně, jsou možná známější a souvisí s horolezeckým objevováním stěn Moravského krasu. Prameny zmiňují, že počátkem padesátých let minulého století známí horolezci vylezli zbývající velké stěny a jmenují konkrétně stěnu u Malé punkevní jeskyně.
Celá zpráva
Zdeněk Špíšek: Tejden na Teidě

S blížícími se Vánocemi a s tím spojeným nárůstem zmatků a shonu jsme se letos rozhodli nadělit si Ježíška dřív. Letenky za pár stovek na největší z Kanárských ostrovů proto byly jasnou volbou. Cílem výletu nebylo ležení mezi kytovci na plážích ostrova Tenerife, ale místní nedotčené vavřínové lesy a mohutný vulkán Pico de Teide.
Celá zpráva
Lukáš Hubert: Čundr na Jestřábích ostrovech

"Naštěstí si opět nic moc neplánujeme, takže se nemůže nic pokazit, Jen teda nás let přehodili na včerejšek a nedali nám o tom vedet. Dostali jsme se alespoň do Lisabonu a odtud budeme zítra pokračovat náhradním letem do Ponty Delgady. Pokud teda přiletí bágly, které zapomněli v Praze všem do letadla naložit. Až bude příležitost, tak se opět ozveme. Hezké svátky všem"...
Celá zpráva
Milan Daněk: Sloní ostrov v období dešťů

V době mezi svátky zbývá trocha času k pročtení deníku, probrání fotek a o nějakém zážitku napsat. Třeba o tom, co se dá podniknout, když po ukončení pátrání po Mlabri v pralesích Laosu ještě do odletu domů zbývá pár dní v Thajsku. K rozhodnutí navštívit zdejší druhý největší ostrov Ko Chang, může být hned několik důvodů. Především je snadno dostupný z Bangkoku (320 km) a jeho hornatou krajinu pokrývá deštný prales. A třeba zde také zúročíte dosavadní braní antimalarik, protože je to jedna z mála malarických oblastí v Thajsku.
Celá zpráva
Michal Hubert: Sám do země Sámů stopem a pěšky

„O půl jedné ráno mě z vyhřátého spacáku tahá nastaveny budík. Vykouknu ze stanu směrem k obloze...a nic. Počkat! Ten pruh je nějakej divnej, hele on mizí...a tam je zas jinej. To mi stačí abych vylezl ven i s foťákem a to co nasledovalo se slovy nedá popsat. Nastala úžasná světelná show, známá také pod pojmem polární záře.“
Celá zpráva
Lukáš Hubert: Bulharsko - přechod pohoří Pirin

Několik členů sdružení Horizont za pár minut vyráží vstříc novým dobrodružstvím do Bulharska na Pirin. Čeká je sedmidenní přechod tohoto pohoří.
"Vše by mělo klapnout v pohodě, ale člověk nikdy neví. Veškeré zásoby na 7 dní si potáhneme na zádech, protože nemáme moc v plánu prošlapávat turistické stezky. Pokud se nám někde podaří na chvíli zachytit signál, tak sem něco napíšem" říká Lukáš "lumir" Hubert, člen výpravy.
Celá zpráva
Zdeněk Špíšek: Istanbul, město mezi Evropou a Asii

Brána Orientu, město dvou kontinentů, tak je označován Istanbul (dříve Cařihrad, Konstantinopol), patnácti milionová metropole rozdělená Bosporskou úžinou. Po deseti letech se Zdenál Oskeruše Špíšek vrátil do tohoto města na rodinnou víkendovou čumendu. Není milovníkem velkoměst a zaprášených muzeí, přesto uznal, že tohle město má svůj skrytý půvab Orientu.
Celá zpráva
Zdeněk Špíšek: Flóra a fauna Balkánu

Neposedného Zdenála Špíška a jeho kolegy i studenty přírodovědce z olomoucké univerzity vytáhlo jaro na Balkán. V Srbsku a Černé Hoře horlivě sbírali vše nač oko botaniků, ekologů a zoologů padlo. Přinášíme jeho report z cesty, která proběhla na přelomu měsíců duben a květen.
Celá zprávaZdeněk Špíšek: V kraji čarodějnic a čertů

Už dva měsíce Zdenál bádá o jeřábu oskeruši v laboratořích v německém IPK Gatersleben. Poslal nám několik řádků a fotek z výletu do pohoří Hartz, které je prý neodmyslitelně spjato s působností magických sil: „ Má cesta začala v městečku Thale na konečné stanici vlaku. Zde jsem potkal starší dámu a zeptal se jí na cestu na Hexentanzplatz. K mému překvapení uměla česky. Že bych narazil na čarodějnici? “
Celá zpráva
Lukáš Hubert: Čundr na La Palmě

Mezi spícími vulkány, ve starých, mlhou a deštěm pokrytých lesích, ve vodních tunelech a na místě s největší astronomickou observatoří na severní polokouli, ale hlavně s těžkým báglem na zádech. Tak tráví lednovou dovolenou Lukáš "lumir" Hubert a Natty na La Palmě, jednom z nejzelenějších Kanárských ostrovů.
Celá zpráva
Robert Šamonil: Návrat s omrzlým nosem

Obtížné sněhové podmínky, ledový vítr, strmá stoupání a příkré sjezdy, nahoru dolů značným převýšením, nebezpečí lavin, noclehy v terénu, nesnadná orientace s batohem na zádech. Po mnoho let takto šlo charakterizovat zimní výpravy Roberta Šamonila. V posledních létech však image divokého dobrodruha vyměnil za seriozní vystupování otce se svědomitou péčí o domácnost a malou dcerku. Omrzlinám či přelámaným žebrům (coby důsledkům jeho výletů) jsme už odvykli. Jenže v pondělí 5.1.2015 přišel do práce po vánoční a novoroční dovolené opět s viditelně omrzlým nosem!
Rozhovor o tom, co se mu přihodilo


Lukáš Hubert: Lumirova zimní píseň

Lukáš "lumir" Hubert se vrací ze svého sólového zimního přechodu Javorníků. Krátký popis tohoto ledového výletu si můžete přečíst zdeWebmaster: Lukáš Hubert, kontakt, statistiky

© 2017 Horizont