Promítání


Afrika
nahoru



Zdeněk Špíšek: Maroko - Země se žhavým sluncem

Země okořeněná směsicí vlivů Evropy, Afriky a Orientu. Při putování po Maroku senadechneme vůní měst Fes, Tetauen, Taza a samozřejmě i nočního Marakeše. Zasněžené vrcholky Atlasu ostře kontrastují s písečnými dunami Erg Chebi, které i přes zákazy přejdeme. Pokusíme se o přechod mezi soutěskami Todra a Dadés, který málem skončil špatně. Uvidíme dinosauří stopy, cedrové háje s opicemi, kvetoucí poušť i oázu u pevnosti Ait Benhadu. I přes spalující vedro pochopíme, že žhavé srdce země spočívá nejen v krásách přírody, ale i v lidech.






Severní i Jižní Amerika
nahoru



Zdeněk Špíšek: Kostarika - Zapomenutý ráj

Netradiční slide show nás zavede do deštného pralesa v jihozápadní části Kostariky - NP Corcovado. Zažijeme měsíc plný zážitků ze života vědce, pochopíme fungování pralesa jako celku, seznámíme se s jeho pozoruhodnými obyvateli a objevíme jejich strategie přežití. Budeme lézt do korun stromů, plavit se po řekách a také zjistíme, jak moc je nepříjemný pocit být nedobrovolně s krokodýlem v jedné lodi.






Zdeněk Špíšek: Peru a Bolívie - V náručí Pachamany

Víra zdejších lidí v bohyni Pachamamu, jejíž jméno znamená v kečuánštině „Matka Země“, přežila i španělský útlak. Místní obyvatelé pro ni stále obětují jako před staletími Inkové sušená lamí embrya a listy koky. Během putování navštívíme legendami opředené Macchu Pichu, Isla de Sol (místo zrození prvního Inky) a inckou laboratoř v Moray. Překonáme zasněžené vrcholky hor Condoriri, všudy přítomné lamy a u Chilských hranic obejdeme magickou sopku Sajama. Uvidíme nekonečné moře soli Salar de Ujuni, několik set let staré kaktusy na ostrově Isla del Pescado, plameňáky a na kole se projedeme přes nejsušší místo světa, poušť Atacama.



Milan Daněk: Indiáni Tarahumara - Zrozeni k běhu

O vytrvalosti kmene indiánů ukrytého v divočině Měděných kaňonů na severozápadě Mexika se vypráví legendy. Jaká je současnost jejich života a jsou stále právem považováni za nejlepší běžce světa na dlouhé tratě? Zaběhnout si s nimi závod na 50 mil a najít odpověď, byla velká výzva pro skupinu českých ultramaratonců...







Renata Žilková: USA - Národní parky

Na americký jihozápad v obytném autě do 14-ti Národních parků i krásných měst. Navštívíme Joshua Tree, Saguaro, Apache Lake, Montezuma Castle, Grand Canyon, Antilope Canyon, Monument Valley, Arches, Bryce Canyon, Zion, Deat Valley, Kings Canyon, Sequoe, Yosemite, San Francisco, San Diego, Las Vegas, Los Angeles … Tohle promítaní může být i návodem, jak se na takovou cestu vypravit sami.







Asie
nahoru



Milan Daněk, Alena Žákovská: Západní Papua

Nahoru dolů deštným horským pralesem divokého vnitrozemí ostrova. Návrat po třinácti letech ve vlastních stopách na místa krásných vzpomínek. Zelené šero, bláto a setkání se starými přáteli. Jak se změnila krajina a její obyvatelé s postupujícím vlivem naší „civilizace“?









Alena Žákovská: Tuva - Epicentrum šamanismu

Sibiř není jen velká bílá placka. Na rozloze dvakrát větší než je Česko žije v republice Tuva 300 000 obyvatel. Pro velkou vzdálenost k aglomeracím jsou tato místa označována za nejčistější místo na zeměkouli s unikátní a neporušenou přírodou.








Zdeněk Špíšek: Himaláje - Ve stínu velikánů

Z lidského mraveniště v nepálském Káthmándú unikáme do hor. Počasí nám moc nepřeje, přesto přecházíme průsmyky Gokyo Ri (5480 m n.m) i Cho La pass (5330 m n. m.). Pomyslným vrcholkem akce je noční výstup na Kalapattar (5554 m n. m.), s výhledy na Everest, Lhotse, Nubce a magický Amadablan. Z hor míříme do jeskyní v Pokhaře a do národního parku Chitwan.






Zdeněk Špíšek: Brunej - Zelené srdce Bornea

"Deštný prales je zelené peklo, které svou krásou připomíná nebe."

Vypravíme se do srdce nížinného deštného lesa proti proudu řeky Temburong, územím Ibanů sběračů damaru. Zažijeme měsíc plný zážitků ,,ze života vědce‘‘. Pochopíme fungování pralesa jako celku. Seznámíme se s jeho pozoruhodnými obyvateli a objevíme jejich strategie přežití. Prozkoumáme i jiné biotopy, pobřežní mangrove s krokodýly a ,,pivní opicí‘‘, kerangové lesy s masožravými rostlinami nebo lesy s obřími Damaroni (jehličnany s jehlicemi připomínající listy).






Evropa
nahoru



Michal a Lukáš Huberti: Bosna a Hercegovina - Na povrchu i v podzemí

„…Čeká to na nás a my tam teď vstoupíme a budeme kráčet 40 kilometrů dlouhou jeskyní. Krápníky jak stromy, záclony jak opona Národního divadla…“.
Podobnými slovy započala již několikátá expedice ZO 6-17 TOPAS na Balkán. Poslechněte si bratry Lukáše a Michala Huberty, kteří nás zavedou do výbušných objevů, potopíte se s nimi do “bosenských“ Punkevek a zjistíte, jak speleologové používají rodinný nafukovací bazének ve tvaru sasanky.

Fotky a videa s komentářem (45-60 minut)




Michal Hubert: Irsko - Sám stopem

Vyprávění o cestě mladého blanenského dobrodruha, který se vydal na třítýdenní cestu po "Smaragdovém ostrově". Vůbec poprvé cestoval Michal úplně sám, s minimem financí a velmi hrubým plánem. "Jediné co jsem měl dopředu zařízeno, byla letenka z Prahy do Dublinu a zpět...vše ostatní jsem řešil až za pochodu." Během tohoto putování se mu podařilo vidět spousty překrásných míst, poznat úžasné lidi, dát si pivo v typické irské hospůdce s živou folkovou muzikou, ocitnout se i na hudebním festivalu irské hudby a dokonce i "vydělat" nějaké peníze. Stopem objel prakticky celé Irsko a s plnou polní nachodil přes 230km.




Zdeněk Špíšek: Island - Země spoutaná ohněm a ledem

Tyto dva živly zanechávají nesmazatelnou stopu ve zdejší krajině i na místních obyvatelích. Kde jinde Vás mohou nazvat „Þín Þorskur í því sauðdrukkinn“, v doslovném překladu: „Ty tresko, jsi opilý jak ovce“.
Pro splnění turistické povinnosti navštěvujeme Gejsir, Gullfoss a Þingvellir. Stopem, ve znamení místního „Faraa puttanu“ (cestování palcem), se dostáváme přes jezero Mývatn k Západním fjordům a k sopce Snæfellsjökull. Zde podle knihy J. Verna profesor Lidensbrok sestoupil do středu země. My zde však nacházíme jen lávovou jeskyni s propastí…





Zdeněk Špíšek: Skandinávie - Místa, kde nezapadá slunce

Cesta neporušenou přírodou přes lesy a obrovské močály až do horské tundry. Navštívíme národní parky Norska, Švédska a Finska, ale i jiné oblasti doplněné o zážitky nejen s domorodci. Seznámíme se s živočichy a rostlinami obývajícími tyto kraje a také s nejstarším etnikem této oblasti, Sámy, kteří jsou známí chovem polodivokých sobů a rybolovem. Nemají ve svém jazyce výraz pro válku, ale zato 90 názvů pro sníh.






Ostatní
nahoru



Milan Daněk: Cesty k přírodním národům

Poslední desetiletí zmenšilo zeměkouli tak, že se každý relativně snadno může dostat do míst, o nichž dříve věděla jen hrstka zasvěcených. Přestože sem v minulosti čas od času pronikali badatelé, jejich vliv byl nesrovnatelně menší, než mají zástupy dnešních „cestovatelů“. Je v pořádku cestovat za exotikou tzv. „přírodních národů“? Proč je nutné, aby některé oblasti zůstaly tabu? Kam tedy v dnešním světě jet a kam nikoliv? Co všechno k takovému rozhodnutí potřebuji zvážit a znát. Zkušenosti z výprav do geograficky izolovaných oblastí Nové Guineje, Bornea, Malajsie, Konga, Amazonie a Andamanských ostrovů...




Zdeněk Špíšek: Oskeruše - Zapomenutý ovocný strom

Plody jsou už několik století sušeny, kompotovány a také využívány při výrobě vína (čiří mladé víno). Jejich specifická chuť je natolik unikátní, že se dostala do Evropské banky chutí. Pálenka, která se z těchto plodů pálí, je velmi ceněná. Cena jednoho litru se pohybuje okolo 1000 Kč. Už antická literatura se zmiňuje o léčivých účincích plodů oskeruší. Dřevo oskeruše je velmi pevné, podle pověstí ochrání stavení před údery blesků. Svým vzhledem se podobá tropickým dřevům. Cena 1m3 je na německém trhu asi 1200 Euro. Fenomén oskeruše jakožto zapomenuté ovocné dřeviny naštěstí dnes začíná zajímat i řadu zahrádkářů, kteří si vysazují tento zajímavý strom do sadů a zahrádek. Samozřejmě na místě bude možné zakoupit stromek nebo ochutnat plody oskeruší.








Webmaster: Lukáš Hubert, kontakt, statistiky

© 2017 Horizont