Konečně tučňáci

James Ross Island  27.1.2015

Kvá, kvá, kvá... Kvá a kváaaa!!!!! Vzhlédnu od injekční stříkačky za tím velkým křikem… Káťa, Christian, Ondra a Bára se smějí. Netušila jsem čemu. Zpracovávala jsem zrovna tučňákovu krev, tak rychle, co mi zmrzlé prsty dovolily. Milý tučňák, ruce v bok, pardon, křídla, stál naproti mně a s rozzlobeným výrazem mi nadával, co mu zobák umožnil. Pak se otočil a důstojně odcupital a ponořil se do moře. Takový byl závěr odběru krve tučňáka z paty nohy.
Jak to vlastně probíhalo? To bylo tak:
Jediné místo v okolí naší stanice, kde se tučňáci vynořují z moře na břeh, je 6km vzdálená Lachmanova kosa. Trvalo poměrně dlouho, než jsme na ten konec poloostrova dostali. V kamenitém a blátivém terénu se chodí velmi obtížně. Abychom se dostali až na samý výběžek do moře, musíme navíc slaňovat asi 60 m dolů po nataženém laně dolů z útesu.. Není to jednoduchá cesta. Kluci - naše horolezecká jednotka - nás musí jistit zespodu i svrchu. Mezitím, co stojí, mrznou. Ale taky já, slaňující jako první ze tří děvčat, jsem při čekání značně promrzla. Pak nastaly hony na zvířata. Na kose ležel tuleň Wedelův, sem tam se zjevila skupinka tučňáků kroužkových a nad námi křičeli rybáci. Katka brala exkrementy ptáků, Bára vzorky rozsivek a společně jsme pořádali lov tučňáků. Oni se nás nebáli až do té chvíle, co jsme po nich začali požadovat vědeckou spolupráci. Tedy odebrání vzorků. Potřebovali jsme jim vytřít kloaku a odebrat krev. Z každé skupinky pěti nebo čtyřčlenné jsme vždy odchytli jen jednoho. A studený vítr fučel, nebylo, kde se schovat. ..
Až vytopená stanice nás odměnila teplou a chutnou večeří.
Žákajda

Tučňák kroužkový (Pygoscelis adeliae) patří mezi nejběžnější zástupce čeledi tučňákovitých, žije v mořích kolem Antarktidy a celkový počet jedinců se odhaduje na více než 5 milionů. Je svou postavou vysokou kolem 30 – 50 cm a váhou až 5 kg se řadí mezi středně velké tučňáky. Typickým je pro něj bílý kroužek okolo oka. Samice snáší 2 vejce, na kterých sedí oba rodiče. S krmením mláďat se také oba pravidelně střídají. Hlavní část jejich potravy tvoří kril, ale živí se i sépiemi, různými dalšími druhy měkkýšů a malé ryby. Potravu loví především pod mořským ledem. Podle sledování miniaturními kamerami dokáže za 1,5 hod ulovit 244 korýšů nebo 33 ryb.

Pozn. redakce: Nedávno vědecký magazín Polar Record, s odvoláním na britský výzkum, zveřejnil zprávu, že právě tihle samci tučňáka kroužkového jsou agresivní zvrhlíci, kteří si potrpí na nekrofilní styky a vyžívají se v agresivitě a brutálním znásilňování samic. :-)




Zpět na stránku expedice

Webmaster: Lukáš Hubert, kontakt, statistiky

© 2017 Horizont