KOB 2019
S pohledem z rozhleden
Další ročník poznávání, běhání a putování Kolem Okresu Blansko zaznamená další kilometry etapových tras, ale také metry nad zemí. Pohled z výšky čtyř rozhleden umožní pozorovat naši oblíbenou krajinu z nové perspektivy.

V roce 2016 jsme při vyhlášení běžeckého (i chodeckého) putování po hranici okresu Blansko opravdu netušili, jaká vlna zájmu se tím strhne. Tehdy jsme při 11-ti etapách dohromady naběhali a nachodili nejméně 10.000 kilometrů a obdivuhodných 38 nejzdatnějších tvrďáků absolvovalo všechny etapy. Pamětní medaile nebyly jedinou odměnou. V cíli jsme se všichni stali bohatší o spoustu zážitků a o poznání krásných koutů hranic našeho okresu. Původně jsme neplánovali další pokračování, ale opakované dotazy, jak to bude příští rok a skutečnost, že na Blanensku a Boskovicku je stále co poznávat, nás přiměla k vyhlášení dalšího ročníku. Následoval KOB 2017 a KOB 2018 a s nimi také obnovená tradice Svatojánské noci na Malém Chlumu.
Letos opět nahlédneme i za hranice blanenského okresu navíc s pohledem do daleka. Rozhledny jsme vybrali buď nové, nebo pro někoho méně známe, nebo prostě něčím zajímavé.
Co nás čeká:
KOB 2019 = 4 etapy, 4 rozhledny a Svatojánská noc

1. etapa: Burianova rozhledna (Milenka), Rudka u Kunštátu, 31.3.2019
Bájní Blaničtí rytíři, boty našeho prvního prezidenta i krásná vesnička Lhota u Letovic.
2. etapa: Rozhledna Kopaninka, Repechy, 9.5.
Nedávno zbudovaná slibuje výhledy na východ a sever Moravy včetně Pradědu.
3. etapa: Rozhledna Malý Chlum, Obora, 24.6.2019
Nejlepší místo pro SVATOJÁNSKOU NOC, nemůžeme být nikde jinde!
4. etapa: Rozhledna Horní les, Rovečné/Nyklovice, 8.9.2019
Na nejvyšším bodě Hornosvratecké vrchoviny je jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst.
(změna termínu vyhrazena)


KOB 2019 chce zůstat motivem k překonání přirozené osobní lenosti a přináší možnost sdílet s kamarády „objevovaní“ neznámých míst.
Pravidla: Vlastně žádné nejsou, vše je na Tobě. Můžeš běžet jak chceš, s kým chceš a vlastně i kdy chceš. Účast na společném startu není podmínkou, uvítáme hlášení o zdolání tratě (stejně tak není podmínkou zdolání na jeden zátah) na e-mail: kolemokresu@seznam.cz (uvádí se jméno a příjmení, ročník narození, bydliště nebo oddíl, den zdolání a dosažený čas). Těšíme, že na stejnou adresu budete posílat nejen vaše připomínky a další náměty, ale i fotky, filmy, zážitky. Pro účastníky všech čtyř etap vyrobíme pamětní dárek. Společná je cesta a cíl.
Akci jsme vymysleli původně pro běžce, kterým nevyhovuje komercionalizace běžeckých aktivit, která přišla s vlnou popularity běhání. Je alternativou setkávání těch, kteří nechtějí dokola objíždět stále stejná místa závodů, upřednostňují běh v přírodě a rádi poznávají nová zajímavá místa. A chtěli jsme ukázat, že za nimi nemusíme jezdit nikam daleko za hranice či dokonce za oceán. Přidali se chodci i cyklisté a společně jsme vytvořili partu Kobáků :-)

Z historie:
KOB 2016
KOB 2017
KOB 2018


Na první etapě by neměl nikdo zabloudit, protože je trasa vedena po značených trasách.
Začínáme u železniční stanice Svitávka. Po žluté se vydáme do Sebranic. Zde stojí za zhlédnutí dům s unikátní patrovou přístavbou (žudrem), který stojí na šesti trámech. Dále kolem potoka Sebránek na rozcestník Pod Strážným, na jehož vrcholu jsou pozůstatky hradu. Odbočíme na zelenou a přiběhneme ke kunštátskému koupališti. Kunštát je město známé keramikou a jsou s ním spojena jména Jiří z Poděbrad, František Halas, Ludvík Kundera a další. Za návštěvu stojí zámek, nebo hrnčířský jarmark.
Z rozcestníku pokračujeme po modré směr Rudka. Jsme u hlavního cíle této etapy. Jen pozor. Celý areál, tedy jeskyně Blanických rytířů s rozhlednou má polední přestávku mezi 12:00 a 13:00. Všechny informace o tomto zajímavém místě najdete zde.
Od areálu pokračujeme stále po modré, proběhneme vesnicemi Nýrov a Lhota u Letovic. Za ní ostrý seběh a jsme u cíle etapy 15 km dlouhé na vlakové stanici Letovice zastávka.
Společný start (není podmínkou): neděle 31. března v 10:00 hodin

Webmaster: Lukáš Hubert, kontakt, statistiky

© 2017 Horizont